آکایران :مراقبت از پاها در دیابتیا از اهمیت بالایی برخورداره. در واقع سلامت پاها همیشه یکی از دل مشغولیای اصلی بیماران دیابتیه. هر نوع آسیب یا جراحتی در پاها منتهی به بروز مشکلات جدی در بیماران دیابتی می شه.

: 10 راه مقابله با مشکلات دیابت (قسمت دوم)

در قسمت اول این مطلب با عنوان «10 پیشنهاد واسه مقابله با مشکلات دیابت» آمار اخطار دهنده ای از زبون مسئولین بهداشتی کشور ارائه دادیم که طبق اون حدود 4 تا 5 میلیون ایرونی به مریضی دیابت گرفتار هستن و آمار قطع عضو به وجود اومده به وسیله این مریضی در کشور بالاست.

گفتیم که این مریضی دو نوع مشکلات بوجود میاره: اول مشکلات میکروواسکولار (تخریب رگای کوچیک) که روی شبکیه چشم، کلیه ها و عصبا تاثیر می ذارن و مستقیما به اندازه قند خون بستگی دارن.

بنا : دوم مشکلات ماکروواسکولار (تخریب رگای خونی بزرگ)  که باعث بروز مشکلاتی مانند سکته مغزی، سکته قلبی یا آرتریت می شه.

علاوه بر این در مورد روشای جلوگیری از بروز این علائم مانند کنترل قند و چربی خون، ترک سیگار، تغذیه سالم، کنترل وزن و اهمیت جنب و جوش بدنی صحبت کردیم.

 

دست کم سالی یه بار، سلامت عمومی تون به وسیله دکتر کنترل شه
واسه مقابله با مشکلات به وجود اومده به وسیله مریضی دیابت، کنترل و بررسی پزشکی دست کم یه بار در سال الزامیه.

این کنترلا و آزمایشات شامل کنترل وضعیت قلب، بررسی ته چشم واسه کنترل وضعیت شبکیه چشم، کنترل وضعیت کلیه ها، بررسی مشکلات عصبی، تست سلامت دندانا و بررسیای مخصوص پاها به وسیله دکتر متخصصه.

این بررسیای منظم، روش مناسبی واسه تشخیص زودتر از موعد معمولی مشکلات بیماریه.

می تونین با انجمن دیابت در تماس باشین و از برنامه های آموزشی اونا استفاده کنین. حتما از دکتر تون بخواین تا آزمایشای لازم رو براتون تجویز کنه.

به این موضوع دقت لازم رو به عمل بیارین که هورمون استرس باعث افزایش قند خون می شه که یکی از عوامل مهمیه که باید در مبتلایان به دیابت کنترل شه

واکسنا رو بزنین
شاید بعضی از واکسنا واسه مردم عادی لازم نباشه، اما تزریق واکسنا و اهمیت دادن به اونا واسه دیابتیا از اهمیت بالایی برخورداره. این کار باعث پیشگیری از بعضی بیماریای عفونی شده و دیابتیا رو از مشکلات اونا در امان نگه می داره.

به این موضوع دقت لازم رو به عمل بیارین که بیماریا روی دیابتیا تاثیر بیشتری می ذارن؛ مثلا گریپ یا آنفلوانزا می تونه مشکلاتی واسه بیماران دیابتی بسازه. به خاطر همین کارشناسان پیشنهاد می کنن این افراد حتی واکسن مربوط به آنفلوانزا رو هم تزریق کنن تا از مشکلات بعدی اون پیشگیری شه.

اگه در مورد تزریق واکسنی شک دارین، حتما با دکتر خود مشورت کنین.

 

مراقب پاهاتون باشه
مراقبت از پاها در دیابتیا از اهمیت بالایی برخورداره. در واقع سلامت پاها همیشه یکی از دل مشغولیای اصلی بیماران دیابتیه. هر نوع آسیب یا جراحتی در پاها منتهی به بروز مشکلات جدی در بیماران دیابتی می شه. پس مراقبت از پاها و کنترل هر نوع زخم، جراحت، میخچه و چیزای دیگه ای به جز اینا در اونا مهمه.

البته مراقبتای سختگیرانه و روزانه واسه همه افراد دیابتی نیاز به نظر نمی رسه. این مراقبتای روزانه بیشتر واسه بیمارانیه که قبل از این از مشکل نوروپاتی دیابتی (آسیب به عصبا) رنج بردن. به این موضوع دقت لازم رو به عمل بیارین که در این شرایط مریض به دلیل آسیب اعصاب پا، دردی رو احساس نمی کنه. پس پاها بدون اینکه فرد متوجه باشه، زخم شده و این زخما مشکل ساز می شن.

مریضایی که دچار آسیبا عصبی نیستن، احتیاجی به نگرانی بیشتر از اندازه نسبت به پاهاشون ندارن.

به نظر کارشناسان احتیاجی به ترس الکی نیس. مراقبتای روزمره و توجه به سلامت پاها کافیه. در صورت بروز هر نوع مشکل لازمه که با دکتر تون مشورت کنین.

 

استرس رو از خودتون دور کنین
درسته که استرس باعث بروز دیابت نمی شه، اما مشکلات زیادی در سلامتی بیماران بوجود میاره. به این موضوع دقت لازم رو به عمل بیارین که هورمون استرس باعث افزایش قند خون می شه که یکی از عوامل مهمیه که باید در مبتلایان به دیابت کنترل شه.

مشکلات و مشکلات خواب هم تاثیر نامطلوبی در کنترل قند خون داره.

پزشکان محترم هم باید توجه داشته باشن که از وضعیت سلامت روحی بیماران هم سئوال کنن. سوال عادی «احوال شما؟» باید از غالب یه سوال ساده خارج شده و دکتر رو در مورد حالات روحی مریض و اندازه استرس و تنشای روانی اون مطمئن سازه.

یادتون باشه که استرس رو بی اهمیت تلقی نکنین. اگه با مشکلاتی مانند طلاق، بیکاری، از دست دادن عزیزان، شکستی در زندگی و چیزای دیگه ای به جز اینا مواجه شدین، دکتر تون رو باخبر کنین تا به کمک ایشون از مشکلات اونا دور بمونین. 

فاطمه مهدی پور
بخش سلامت تبیان

منبع :

جمع آوری به وسیله بخش مقالات پزشکی و بهداشتی سایت

Written by

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *