بی اختیاری ادرار، میلیونا خانوم 45 تا 65 سال رو درگیر کرده و کارشناسان دلیل اصلی اونو ضعف کارکرد عضلات پرینه در دوران یائسگی می دونن. بدیش اینه در سرتاسر جهان زنای خیلی از ترس نشت غیرارادی ادرار دچار ترس و حتی خونه نشینی شدن، اما این مشکل هم راه حلایی داره. میشه با در پیش گرفتن روشای ساده، از بروز بی اختیاری ادرار پیشگیری کرد و یا اونو درمان کرد.

از مصرف قهوه، الکل و غذاهای تند دوری کنین
کافئین موجود ددر قهوه، تئین موجود در چای، اتانول موجود در الکل، ادویه های موجود در غذاهای تند و چیزای دیگه ای به جز اینا باعث تحریک مثانه می شن. در نتیجه مصرف اونا باعث ایجاد احساس نیاز به دفع ادرار ایجاد می شه.

در نتیجه اگه از این مشکل رنج می برید، بهتره از مصرف موادغذایی تحریک کننده مثانه دوری کنین.

 

بار سنگین بلند نکنین
حمل بار سنگین امکان کمردرد رو بالا می بره. اما مشکل به همین جا ختم نمی شه.

باسن که در تماس مستقیم با کمر قرار داره به نوبه خود بار زیادی رو تحمل می کنه و این مسئله هم به ضعیف شدن عضلات لگن ختم شده و بی اختیاری ادراری بوجود میاره.

 

حواستون به پاشنه کفش هاتون باشه
پوشیدن کفشای پاشنه بلند روی کمر و ستون فقرات فشار وارد می کنه. در نتیجه عضلات شکمی واسه حفظ تعادل باسن، دچار زحمت شده و روی مثانه فشار وارد می کنه. این کار هم باعث نشت بی اختیار ادرار می شه.

پیشنهاد می شه از پوشیدن هر روزه کفشای پاشنه بلند دوری کنین.

 

امان از اضافه وزن
اضافه وزن باعث بی اختیاری ادرار می شه. البته باید بدونین که علاوه بر چاقی کلی بدن، اندازه شکم هم در بروز این مشکل خیلی موثره.

چاقی بیشتر از اندازه شکم باعث محدودشدن حرکت و مراقبت از عضلات شکمی می شه. در نتیجه در ناحیه ستون فقرات نبود تعادل ایجاد شده و فشار زیادی به کمر و مثانه وارد می شه که در آخر به بی اختیاری ادرار منجر می شه.

اگه دچار اضافه وزن هستین، حتما با روشای درست وزن تون رو کم کنین و حواستون به چربیای دور شکم تون باشه.

وقتی که مشکل بی اختیاری ادراری با روشای طبیعی و مصرف دارو رفع نشه، نیاز به جراحی احساس می شه

نوشیدن آب رو یادتون نره
تامین آب بدن یعنی نوشیدن روزانه یک و نیم لیتر مایعات (آب، آبمیوه، سوپ و چیزای دیگه ای به جز اینا)، به مقابله با بی اختیاری ادراری کمک می کنه.

می پرسین به چه دلیل؟ به خاطر اینکه نوشیدن مایعات کافی باعث می شه سمومی که از راه موادغذایی وارد بدن شدن دفع شن. علاوه بر این، به حفظ و تقویت عضلات لگن و مثانه کمک کنه.

پس احتیاجی نیس که از ترس نشت ادرار، از نوشیدن آب کافی دوری کنین.

 

یبوست رو درمان کنین
یبوست خطر بروز بی اختیاری ادرار رو زیاد کرده و باعث شدید شدن اون می شه.

یبوست در اثر مصرف مواد غذایی فقیر از فیبر، عوامل ژنتیکی، ناهنجاریای مورفولوژیکی در ناحیه کولون و یا بیماریای طولانی گوارشی بروز می کنه و روی عضلات شکمی و کف لگن فشار می آورد.

اگه با افزایش مصرف میوه و سبزیجات و نوشیدن مایعات کافی، مشکل یبوستتان حل نشد، حتما به دکتر مراجعه کنین.

 

مصرف دخانیات رو ترک کنین
مصرف دخانیات باعث بروز سرفه های طولانی و افزایش فشار روی عضلات شکمی شده و به ضعیف شدن فیبرهای عضلانی مثانه منجر می شه.

البته مشکل به همینجا ختم نمی شه. نیکوتین موجود در سیگار خاصیت آنتی استروژنیک داره که این مسئله مستقیما کلاژن بافتای پشتیبانی کننده عضلات رو به خطر انداخته و باعث ضعیف کردن ارگانا می شه.

در آخر اینکه سیگار باعث تحریک مثانه شده و احساس کاذب دفع ادرار بوجود میاره.

مطمئنا نمی شه تاثیر این استوانه مرگبار در دچار شدن به شکلای جور واجور سرطانا رو ندیده گرفت. پس پیشنهاد می شه همین امروز سیگار رو ترک کنین.

 

حفظ و توانبخشی پرینه
حفظ و توانبخشی پرینه (محل بین مهبل و مقعد) واسه مقابله و یا حتی درمان نشت ادرار به وجود اومده به وسیله حرکات فیزیکی یا خنده شدید موثره.

اما واسه رسیدن به نتیجه دلخواه لازمه که جلسات منظم تقویت عضلات لگن خاصره و عضلانی شدن پرینه انجام شه.

 

داروهای آنتی کولینرژیک
داروهای آنتی کولینرژیک واسه درمان بی اختیاری ادراری مفیدن. این داروها احساس نیاز همیشگی به دستشویی و هم اینکه اندازه نشت ادرار، مخصوصا بی اختیاری شبونه رو کاهش میدن. البته این داروها باید به وسیله دکتر تجویز شده و طبق دستور اون مصرف شن.

تاثیر این داروها بعد از مصرف کم و بیش دراز مدت خود رو نشون میده. البته باید بدونین که مصرف دراز مدت این داروها مشکلات جانبی مانند یبوست و خشکی دهن هم به دنبال داره.

در صورت نبود نتیجه گیری از داروهای آنتی کولینرژیک، دکتر داروهای دیگری که مستقیما روی عضلات مثانه و انقباض اونا تاثیر می ذارن رو تجویز می کنه.

 

روشای جراحی
وقتی که مشکل بی اختیاری ادراری با روشای طبیعی و مصرف دارو رفع نشه، نیاز به جراحی احساس می شه. دکتر متخصص طبق نوع بی اختیاری، مبادرت به درمان اون می کنه.

واسه جراحی بی اختیاریایی که در صورت خنده شدید، فعالیتای بدنی یا یبوست بروز می کنه، دکتر می تونه با اصلاح بافتایی که کانال هدایت کننده مثانه به سمت خارج هستن نسبت به رفع بی اختیاری ادراری اقدام کنه. این روش جراحی حدود نیم ساعت زمان میبره و مدت زمان بستری شدن هم 48 ساعته.

در بعضی موارد هم نیاز به به کار گیری اسفنکتر مصنوعی هستش. این روش هم واسه خانوم هاییه که از بی اختیاری ادراری شدید رنج می برن.
در 85 درصد موارد به کار گیری اسفنکتر مصنوعی رضایت بخشه، اما لازمه که هر ده سال یه بار تعویض شه.
در این روش، بی هوشی کلی لازمه. مدت زمان بستری شدن هم بین 4 تا 5 روز زمان میبره.

 

بی اختیاری اداراری آقایون رو هم درگیر می کنه
بی اختیاری ادراری علاوه بر خانوما، آقایون بالای 50 سال رو هم درگیر می کنه. دلیل اصلی این مشکل هم در بیشتر موارد، بزرگی خوش خیم پروستات است.

اگه شما (آقا) هم از این مشکل رنج می برید، لازمه که به متخصص اورولوژی مراجعه کنین تا آزمایشا و اقدامات لازم جهت رفع مشکل انجام شه.

به کار گیری عصاره های گیاهی ضدالتهاب که مشکلات جانبی نداره، واسه مقابله با این مشکل کارسازه.

داروهای آلفابلوکان هم واسه مقابله با این مشکل تجویز می شه که تاثیر زیادی در رفع مشکل دارن. البته باید بدونین که این داروها باعث افت فشار خون، سردرد و سرگیجه هم می شن. 

فاطمه مهدی پور

بخش سلامت تبیان

منبع : tebyan.net

جمع آوری به وسیله بخش مقالات پزشکی و بهداشتی سایت آکا

Written by

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *