موتورهای جستجو روشای خیلی پیچیده ای واسه نمایش یافته های جستجو شده به وسیله کاربران دارن، اگه بخواین در یافته های جستجو رتبه سایت خود رو زیاد کنین اول باید بدونین موتورهای جستجو چیجوری کار می کنن.

بخش اول: درخواست و ثبت جستجو

موتورهای جستجو دارای دو اصل کلی در چگونگیٔ کارکرد هستن. دریافت درخواست و جواب دهی به اون. در این دو اصل اول کاربران موردی که میخوان رو در موتورهای جستجو ثبت کرده، بعد جواب مربوط با محاسبات موتورهای جستجو در یافته های بازخورد داده می شه.

در این سیستم تعداد زیادی توقف و شروع دوباره هست. فرض کنین هر توقف یه سند از یه جستجوی استثنایی و خاص هستش. موتورهای جستجو باید راهی واسه حرکت و توقف به موقع در این سیستم داشته باشن. پس اونا از بهترین راه موجود واسه سرعت بخشیدن به رسیدن به اطلاعات مورد نظر استفاده می کنن یعنی لینکا!

اهمیت لینکا واسه موتورهای جستجو

ساختار لینکا در شبکهٔ وب واسه اتصال تموم صفحات وب به همدیگه تو یه شبکهٔ واحده.

با کمک لینکا، روباتای هوشمند و خودکار موتورهای جستجو که با اسمای “خزندگان (Crawlers)” یا “عنکبوتا (Spiders)” شناخته می شن، می تونن به میلیونا اسناد در رابطه و پیوسته دست پیدا کنن.

درست در وقتی که موتورهای جستجو این صفحات جستجو شده رو پیدا می کنن، اونا رو کدیابی کرده و اطلاعات انتخاب شده رو در هارد درایوهای بزرگ و گسترده ذخیره می کنن، تا در صورت نیاز اونا رو در جستجوهای بعدی در کمترین زمان ممکن نمایش بدن.

این لوازم غول آسای ذخیره سازی دارای هزاران دستگاه پردازشی از مقادیر زیادی اطلاعات هستن. با این همه، وقتی یه فرد در هر کدوم از موتورهای جستجوی اصلی یه جستجو انجام میده، خواهان رؤیت نتیجه در همون لحظه هستش. حتی یه یا دو ثانیه تأخیر می تونه باعث نارضایتی باشه؛ پس موتورهای جستجو سخت در حال تلاش هستن تا جوابای کاربران رو در اسرع وقت ارائه بدن.

بخش دوم: ارائه جوابا به وسیله موتور جستجو

موتورهای جستجو در واقع ماشینای جواب گویی هستن. وقتی شخصی به صورت آنلاین به دنبال چیزیه، لازمه تا موتورهای جستجو نتیجهٔ درخواست اون شخص رو در بین یه سری از میلیاردها اسناد جور واجور بررسی و جست و جو کنن و واسه رسیدن نتیجه و ارائهٔ جواب باید دو کار بکنن:

اول، تنها یافته های و جوابایی که مربوط به جستجو بوده و واسه متن جستجوی کاربر به درد بخور هستن رو نمایش دهد و دوم، نتایجی که بیشترین امتیاز و بیشترین درصد جستجو و به درد بخور بودن رو داشتن انتخاب کنن. این مورد دوم یعنی همون “ربط داشتن” و “مهم بودن” در یافته های نشون داده شده معنی اصلی چگونگیٔ کارکرد سئو هستن.

واسه یه موتور جستجو، ربط داشتن، معنی مهم تری نسبت به جستجو و پیدا کردن راحت یه صفحه با کلمات دقیق رو داره. یعنی ربط داشتن یافته های پیدا شده با کلمهٔ جستجو شدهٔ کاربر از اهمیت بیشتری نسبت به جستجوی یه طرفه برخورداره.

در زمانای ابتدایی پیدایش شبکه وب، موتورهای جستجو از همین روش ساده بیشتر جلو نمی رفتن و کلمات جستجو شده رو به صورت مستقیم مورد بررسی قرار می دادن و یافته های اونا به عنوان یه نتیجهٔ کلی ثبت می شد. اما بعدا به خاطر اتفاقات و سو کاربرده هایی که از موتورهای جستجو انجام شد، موتورهای جستجو هوشمند تر شده و راه های بهتری واسه پیدا کردن یافته ها با ارزش واسه جستجوگرها (کاربران) جفت و جور کردن تا با این کار کاربران در زمان کمتر به بهترین نتیجهٔ ممکن برسن و از اون لذت ببرن.

چیجوری موتورهای جستجو اهمیت داشتن یه جستجو رو تعیین می کنن؟

الان، معمولا یه موتور جستجوی درجه و مقدار اهمیت یه مورد رو براساس محبوبیت اون مورد تعیین می کنه. با در نظر گرفتن این فرمول، هر چقدر یه سایت یا صفحه بیشتر محبوب و پر بازدید باشه، باید از اهمیت و ارزش بالاتری در بخش اطلاعات درون خود هم بهره مند باشه.

این فرضیه به صورت تقریبی در یافته های و آمار آزمایشات ثابت شده. موتورهای جستجو به افزایش رضایت مندی کاربراشون با به کار گیری این ملاک یعنی اولویت قرار دادن جستجوهای محبوب ادامه میدن.

محبوبیت یا ربط داشتن یه جستجو به صورت دستی تعیین نمی شن. این مقادیر به وسیله هوش مصنوعی موتورهای جستجو، محاسبات دقیق ریاضی و الگوریتما مشخص می شن. این الگوریتما معمولاً شامل هزاران بخش جور واجور هستن.

واسه اینکه بشه عوامل مهم در رتبه بندی رو رعایت کرد و به رتبه های بالایی در یافته های جستجوی گوگل رسید، باید با موضوع به نام سئو آشنایی داشت.

بهینه سازی سایت یا سئو در واقع متدایی هستن که با انجام و رعایت اونا سایت شما واسه موتورهای جستجو بهینه سازی شده و شما رو به همون عوامل محبوبیت که گفته شد میرسونه.

سئو

مثلا وقتی کلمهٔ Universities (دانشگاه) کلمهٔ مورد جستجوی ما باشه، موتورهای جستجو ایالت Ohio رو نسبت به Harvard در اولویت قرار میدن. چون ایالت اوهایو هم با کلمه مورد جستجو به صورت کلی ربط داره و هم عمومیت و محبوبیت بیشتری داره.

واسه مطالعه بیشتر درباره بهینه سازی و سئو سایت به مقاله سئو چیه؟ هر چیزی که لازمه درباره سئو بدونین، مراجعه کنین.

مشاهده نسخه PDF مقاله: موتورهای جستجو چیجوری کار می کنن؟

Written by